Zmena názvu nie je jedinou zmenou: slovenskí wikimediáni majú veľké plány!
Dňa 4. 5. 2019 sa v priestoroch Progressbaru na Dunajskej ulici 14 v Bratislave zišli členovia a podporovatelia občianskeho združenia Wikimedia Slovensko, ktoré podporuje Wikipédiu a jej sesterské projekty na Slovensku. Prijali nové stanovy združenia a zvolili si nové predsedníctvo a revíznu komisiu. Rovnako tak diskutovali o budúcom smerovaní združenia a jeho projektoch.
Hlavnou zmenou je zmena názvu z Wikimedia Slovenská republika na Wikimedia Slovensko. Stanovy boli prepracované a modernizované. Reflektujú tak súčasnú situáciu a kladú dôraz na moderné technológie a inovatívne postupy súčasných organizácií.
Tento rok združenie zrealizuje minimálne tri projekty, ktoré sa sústredia na európsky región, ale aj na celý svet. Menovite ide o súťaž WikiJar strednej a východnej Európy (WikiSpring CEE), ktorej zámerom je lepšie spoznať európske regióny. Po ročnej prestávke sa vráti obľúbená celosvetová súťaž Wiki miluje pamiatky (Wiki Loves Monuments). Táto fotografická súťaž je zameraná na dokumentáciu pamiatok a kultúrneho dedičstva po celom svete a ich sprístupnenie pod slobodnou licenciou Creative Commons pre každého. Uskutoční sa aj druhý ročník súťaže Ázijský mesiac Wikipédie (Wikipedia Asian Month), ktorej cieľom je zlepšiť pokrytie ázijských tém na Wikipédiách.
V stave plánovania sa nachádza upravovací maratón (edit-a-thon) k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorý by sa mal uskutočniť v spolupráci s kolegami z českej Wikimedie.
Posilnená bola aj personálna stránka a za predsedu združenia bol zvolený Matej Grochal a podpredsedovia sú Dávid Štefan a Radoslava Semanová. Revíznu komisiu tvoria Patrik Kunec a Lukáš Mikulec.
V tomto roku by sme radi zrealizovali aj viac projektov, záleží to však aj na ľudských zdrojoch. Chceli by sme Vás preto povzbudiť, aby ste sa k nám pridali v našom poslaní šírenia voľných vedomostí.
Wikimedia Slovensko
Kde konkrétne sa v stanovách prejavuje ten „dôraz na moderné technológie a inovatívne postupy súčasných organizácií.“?
Elektronické stretnutia predsedníctva a revíznej komisie a elektronická prihláška.
Predsedníctvo a revízna komisia mohli zasadať elektronicky od samého začiatku a minimálne predsedníctvo tak aj viac krát spravilo. To nie je žiadna novinka… Takže celé „moderné technológie a inovatívne postupy“ sú len v elektronickej prihláške. No, ale aj tak dobré.
Inak, tá požiadavka na vek 15 rokov aby právnická osoba mohla byť členom ma dosť rozosmiala 🙂
Predsedníctvo na začiatku roku 2019 nedodržalo stanovy a nezvolalo valné zhromaždenie počas prvých 3 mesiacov kalendárneho roku. Stanovy sú základnou dohodou medzi členmi a predsedníctvo, a obzvlášť predseda (v danom prípade podpredseda, lebo predsedníctvo si spomedzi seba nezvolilo predsedu), by malo byť najjasnejším príkladom ich dodržiavania. Vlastne, za nedodržanie stanov môže predsedníctvo člena vylúčiť.
Ako sa toto nedodržanie stanov riešilo počas valného a s akým výsledkom? Keď sa niečo podobné stalo minule, predseda vyhlásil hlasovanie o vyjadrení dôvery voči sebe.
Stanovy vymedzujú základné zásady činnosti združenia, čo znamená, že sú dôležitým činiteľom pre budúcu profesionalizáciu činnosti združenia, najmä operatívneho riadenia združenia, na ktorého zvyšovanie kvalitatívnej stránky kladieme dôraz. Stanovy v súčasnom znení vytvárajú rámec na prijatie dôležitých vnútorných smerníc (organizačný poriadok, zásady hospodárenia a nakladania s majetkom) a aj per se sprehľadňujú a konkretizujú vzťahy medzi jednotlivými orgánmi a organizačnými zložkami združenia a dôležité vnútorné procesy združenia (badateľný je zreteľ napr. na kvalitnú správu registratúry združenia, zlepšenie vnútornej kontrolnej činnosti, novinkou je napr. vytváranie organizačných zložiek bez právnej subjektivity, priama voľba predsedu a podpredsedov). Keďže je Wikimedia Slovensko organizáciou, ktorá sa uchádza o dôveru širokej wikimedickej komunity, takéto stransparentnenie činnosti združenia pokladáme za dôležité, pričom, samozrejme, ide o touto zmenou naštartovaný (nie už zavŕšený) proces. Napr. medzi našimi plánmi je skvalitniť systém organizácie využitím moderných SW riešení, ktoré používajú aj svetové spoločnosti.
Stretnutie členov združenia sa v marci uskutočnilo, ale kvôli nízkej účasti a niektorým pochybnostiam nešlo o oficiálne valné zhromaždenie. Problém sme prediskutovali, ale v kontexte stavu združenia sme za najlepší krok vyhodnotili zvolať ďalšie valné zhromaždenie. Dôvera medzi členmi a predsedom je na dostatočnej úrovni a potrebu o nej hlasovať nevidíme, vezmúc do úvahy aj fakt, že zvolením nového predsedníctva a revíznej komisie bola dôvera predsedovi aj vedeniu automaticky vyjadrená.
To stretnutie v marci nebolo valným zhromaždením lebo predsedníctvo valné zhromaždenie nezvolalo. Je to až banálne prosté! Vtedajšia podpredsedníčka Radka (ktorá bola po demisii bývalého predsedu najvyšším funkcionárom) aj verejne priznala, že nesplnila podmienky zvolania. Nejaká nízka účasť je dosť slabým vysvetlením prečo by sa organizácia „tvárila“, že žiadne valné nebolo (keďže by tým predsedníctvo (dosť zbytočne, aspoň podľa mňa) trvalo na tom, že porušilo stanovy). Ešte by som nezvolanie valného mohol považovať za chybu začiatočníkov, ale predsedníctvo to nezvládlo ani napriek podpore…
Na druhej strane, pravda, nové voľby hovoria o dôvere vo funkcionárov dosť výrazne.
Lukáš, píšeš nejako veľa slov pre tak málo obsahu – dá sa to vyjadriť aj stručnejšie a zrozumiteľnejšie 🙂
Gratulujem k snahe o zvyšovanie kvality riadenia! Je to veľmi príjemná zmena po snahe väčšiny predsedníctva o zvyšovanie defetizmu.
„Rámec na prijatie dôležitých vnútorných smerníc“ a „vytváranie organizačných zložiek bez právnej subjektivity“ sú záležitosti, ktoré boli už v pôvodných stanovách z 2011. Čiže žiadna novinka.
Priama voľba predsedu a predsedov je síce novinkou, ale zato nejde o žiadne skonkrétnenie ani sprehľadnenie vnútorných procesov. Ide o prostú zmenu – nič viac, nič menej.
Nová verzia stanov výslovne vyhlasuje zasadnutia predsedníctva za neverejné, s tým, že prístup môže (ale nemusí) byť udelený len členom združenia. Toto je výslovný krok k netransparentnosti, keďže predtým mohlo predsedníctvo kedykoľvek povoliť prístup aj verejnosti.
WMSK bola transparentnejšia v minulosti. Dokonca aj plánovala zverejňovať zápisy zo zasadnutí predsedníctva a zapájať širšiu členskú základňu a komunitu do tvorby a napĺňania ročného plánu (na rok 2018) spôsobom „zdola nahor“.
Ohľadom zavádzania nového softvéru prajem pevné nervy! Také snahy už boli ale nič, čo nebolo vyslovene potrebné, nemalo u predsedníctva šancu. Tiež je na zamyslenie kto by tie programy vlastne používal, keďže napríklad v predsedníctve (po mojich minulých skúsenostiach) odhadujem len novozvoleného Dávida, že by ich mohol chcieť a vedieť používať. A používať moderný softvér, s ktorým sa dve tretiny predsedníctva nevedia skamarátiť, môže byť dvojsečná zbraň.
Prajem veľa šťastia a úspechov v získavaní dôvery širokej wikimedickej komunity! Po tom ako minulé predsedníctvo (a obaja jeho členovia sú aj v terajšom) v priamom prenose porušilo stanovy keď (napriek pomoci) nezvolalo valné zhromaždenie v prvých 3 mesiacoch roku 2019, si to ešte nejakú tú prácu asi vyžiada. Na druhej strane oceňujem morálnu integritu predsedníctva, keďže v čase nedodržiavania vlastných stanov aspoň nepožiadalo komunitu o pomoc so zberom 2% z daní, čo (aspoň u mňa) tú dôveru už zlepšuje!