Wikimania 2024
Wikimania je globálne stretnutie wikimediánov. Prvá sa konala v roku 2005 v nemeckom Frankfurte. Tohtoročná Wikimania bola 19. v poradí. Hosťujúcim mestom boli Katowice v južnom Poľsku, hosťujúcou organizáciou Wikimedia Foundation spolu s wikimedickými organizáciami strednej a východnej Európy na čele s Wikimedia Polska.
Wikimania 2024 bola mojou šiestou účasťou na tomto stretnutí: moja prvá bola 2013 v Hongkongu, druhá 2016 v talianskom Esino Lario, tretia 2017 v kanadskom Montreale, štvrtá 2019 v Štokholme a piata 2022 online. Každá Wikimania má svoju vlastnú príchuť, odvíjajúcu sa od miesta konania a nálady. V roku 2016 sa konala v malom, ani nie tisícovom mestečku, medzi jednotlivými bodmi v programe sme sa pešo presúvali ulicami obce. Devätnástka bola v tomto zmysle tradičnejšia, konala sa v kongresovom centre vo väčšom meste a presúvali sme sa len medzi miestnosťami, prípadne poschodiami. V porovnaní s ostatnými, ktoré som navštívil, mali poľskí organizátori väčší dôraz na spoznanie miesta konania či už na úrovni mesta, kraja, štátu či stredo- a východoeurópskeho kontextu. Vizuál podujatia zrkradlil tento dôraz: Slovensko v ňom symbolizovala postava odkazujúca na Jánošíka. Názvy miestností odkazovali na miesta konania minulých a budúcich stredo- a východoeurópskych stretnutí. Organizátori účastníkom ponúkli viacero aktivít na spoznanie nielen mesta Katowíc, ale aj lokálnej kultúry. Vrámci predkonferenčného programu som mal možnosť vyskúšať si simuláciu letu do vesmíru v Sliezskom planetáriu a zúčastniť sa exkurzie do baníckej kolónie Nikiszowiec.
Pri príležitosti Wikimanie sa vyhlasujú ocenenia Wikimedian of the Year (Wikimedián roka). Laureátov vo viacerých kategóriách vyberá Jimmy Wales, zakladateľ Wikipédie. Prvou ocenenou v kategórii Funkcionár roka (správcovia, byrokrati atď.) sa stala Vira Motorko (User:Ата). Cenu technického prispievateľa získal Siddharth VP (User:SD0001). Prispievateľom médií roka sa stal Yılmaz Caner Özyayıkçı (User:Kurmanbek). Cenu Honorable Mention získala Gu Eun-Ae (User:Motoko C. K.) a cenu Wikimedia Laureate User:DerHexer. Nováčikom roka sa stala komunita jazyka Wayuu, jej reprezentant bol Leonardi Fernández (User:Leonfd1992) a cenu Wikimedian of the Year získala Hannah Clover (User:Clovermoss). Gratulujem.
Samotný hlavný program trval 4 dni, od stredy 7. augusta do soboty 10. augusta. Paralelne s ním prebiehal tiež Hackathon, ktorý sa zameriava na technické problémy wikimedického sveta. Prednášky, workshopy, diskusie a demonštrácie projektov a nástrojov prebiehali v niekoľkých paralelných sekciách. Výhodou mojej prezentácie bolo, že prebehla hneď v prvom bloku Wikimánie. Nemusel som na ňu už neskôr myslieť 🙂 Pod názvom Even Smaller Groups Can do Stuff alebo Aj malé skupiny môžu robiť veci som prezentoval naše projekty a zároveň môj pohľad na to ako ich robiť s obmedzeným počtom ľudí a zdrojov a stále byť úspešný. Na svoju prezentáciu som dostal dobrý feedback. Rumunská kolegyňa mi povedala, že ako by som opísal ako to funguje u nich. Iná kolegyňa mi povedala, že bola rada, že aj iné skupiny majú podobné problémy.
Miernou nevýhodou časového bloku bolo, že moja prezentácia nasledovala hneď po prezentácii Antona Protsiuka z ukrajinskej wikimedickej komunity o editovaní počas ruskej invázie, výpadkov prúdu, mobilizácii a z úkrytov. 70% respondentov prieskumu odpovedalo, že znížili svoju aktivitu v porovnaní s obdobím pred vojnou. Napriek všetkému sa ukrajinská komunita relatívne drží, vyslala viacpočetnú výpravu na Wikimaniu a organizuje viac podujatí ako slovenská. Motivačné. Motivačná bola aj prednáška o vytvorení rekordu do Guinessovej knihy rekordov. Poľskí editori pracovali na Wikipédii nepretržite 100 hodín. Nezdá sa to až tak veľa, ale trvalo polroka udalosť zorganizovať. 127 redaktorov sa striedalo v šichtách, aspoň 10 ich muselo editovať každý moment akcie. Po 13 tisíc úpravách a 293 nových stránkach vytvorili svetový rekord. Možno by sme mohli skúsiť aspoň 24-hodinový rekord.
Užitočné boli skúsenosti organizátorov študentských programov editovania, výskum bol z pohľadu učiteľov, hlavne amerických. Trochu úsmevná bola informácia, že 10% respondentov uviedlo, že program vymysleli sami. Nemálo prekvapivá informácia je, že program najlepšie funguje ak je tvorba encyklopedického obsahu v rámci známkovania predmetu povinná. Osvedčilo sa individuálne, nie skupinové, písanie spojené so spätnou väzbou od študentských kolegov ako aj následnym vlastným ohodnotením. Práca sa však nedostáva jednoducho do kurikula a je potrebné mať viacej video návodov.
Kolegovia zo Švédska pripravujú databázu Metabase podobnú Wikidátam na mapovanie spolupráce v globálnom hnutí. Založená je na Wikibase, databázovom systéme, ktorý podporuje Wikidáta. Len 0,02% čitateľov Wikipédie do nej prispievajú! Takouto informáciou začala prezentácia o dobrovoľníkoch a ich 6 archetypoch. Napriek obmedzeniam tejto štúdie (anglicko-jazyčné zameranie) a celkovej zložitosti skúmania motivácie bola prezentácia prínosom. Španielsky hovoriaca a z Južnej Ameriky pochádzajúca komunita mala dobré výsledky v pridávaní obsahu ohľadne LGBT tém. Ich postupy by sa dali využiť aj pri iných témach. Jedným zo spomenutých problémov je nedostatok miestnej perspektívy pri tvorbe týchto článkov či ich mazanie pre vnímanú nízku významnosť.
Tretí deň Wikimanie pre mňa začal prednáškou izraelského kolegu. Andre Frank hovoril o tom ako (ne)tvoriť program pre ľudí na autistickom spektre. Prvý pokus nebol príliš úspešný, ale podarilo sa im zmeniť prístup. Do druhé kola sa im prihlásilo 27 ľudí, z toho vybrali 14, ktorí sa nakoniec stali účastníkmi špeciálne upraveného kurzu. Pomocou bolo, že jeden z dlhodobých dobrovoľníkov je tiež členom autistickej komunity. Jednak sa s ním účastníci ľahšie identifikovali a zároveň mohol aj on poskytnúť výuku a mentorstvo bližšie potrebám tejto komunity.
Jedným z menej známych žánroch prezentácie sú takzvané lightning talks, ktoré sú niekoľkominútové prezentácie na úzku tému. Asaf Bartov predstavil Wiki Learn, platformu obsahujúcu kurzy týkajúce sa wikikomunity. Predstavená bola aj Wikipedia Library, ktorá umožňuje redaktorom využívať informačné zdroje, ktoré sú bežne platené. Na programe boli tiež regionálne stretnutia. Ako obvykle som sa zúčastnil stretnutia regiónu Strednej a Východej Európy. Zaoberali sme sa aktuálnym ročníkom WikiJariSVE. Táto súťaž viedla k tvorbe desiatok tisícov článkov v jazykových verziách Wikipédie pochádzajúcich z tohto regiónu. Aktívna je mládežnícka skupina wikimediánov tohto regiónu. Konal sa aj tradičný kvíz o tomto kúsku sveta. Nebol som úspešný ako v Ochride minulý rok. Už za niekoľko týždňov nás čaká stretnutie v Istanbule.
Posledný deň som sa zúčastnil prezentácie o výskume rozdielu medzi mladou a staršou generáciou na Wikipédii. Výskum sa konal v arabsko-hovoriacej komunite. Mal niekoľko nedostatkov, ako poukázali prítomní. Skupinu vekovo a služobne starších bral ako jednu versus skupinu vekovo aj služobne mladších na druhej strane. Čo tí, čo sú na Wikipédii od svojich 14 rokov a teraz majú 24? Služobný vek 10 rokov, ale ešte na mladšej strane biologického veku. Chýbali mi tam reprezentanti stredného veku (v ktorom som sa akýmsi nedopatrením ocitol tiež). Tak či onak, podobný výskum by bolo dobré uskutočniť aj v slovenskej komunite.
Dôležitým bodom bolo predstavenie sa kandidátov do Správnej rady Wikimedia Foundation. Online či osobne sa predstavilo 12 osôb. Hlasuje sa o 4 miestach pre zástupcov volených komunitou a pridruženými organizáciami. Samotné voľby prebehnú od 3. do 17. septembra 2024.
Súčasťou Wikimanie sú aj neformálne stretnutia, dalo by sa povedať, že sú niekedy dôležitejšie ako tie formálnejšie. Často sú neplánované. Takto som sa stretol s taiwanskou delegáciou. Spolupráca pokračuje od Wikimanie 2021 kedy sme sa dohodli vzájomne o sebe písať počas Ázijského mesiaca. Oni o nás a my o nich. Zorganizovali sme aj online stretnutie. Neskôr sme si poštou vymenili darčeky. Bolo príjemné sa stretnúť osobne. S Wikimedia Taiwan budeme spolupracovať aj tento rok. Od spomínaného kolegu z izraelskej komunity som dostal tipy na organizáciu chystaného podujatia Seniori tvoria Wikipédiu. Spojil som sa tiež s ukrajinskou kolegyňou Olesiou, ktorá organizuje Wiki miluje Zem a s ktorou úzko spolupracujeme. Objasnila mi technické záležitosti nástroja pre hodnotenie súťaže.
Túto správu som písal počas troch dní a aj tak nie je neúplná. Nespomenul som všetko čoho som sa zúčastnil. Nenahral som ešte všetky fotky čo som chcel nahrať. Nestihol som dokončiť úlohy čo som si cez Wikimániu zadal. Už teraz sa však teším na opätovné dobitie wikibateriek. Možno sa mi podarí zúčastniť sa 20. Wikimanie. Plánovaná je na rok 2025 v Nairobi, hlavnom meste Kene. Dovtedy si môžte pozrieť fotky na Commons, prezrieť prezentácie a niektoré časti programu už majú aj svoju videonahrávku.
Wikimanie 2024 som sa zúčastnil vďaka podpore od CEE Hubu. Ďakujem.
Matej Grochal