Súťaž Wiki miluje Zem 2024 je už v polovici!

Fotografická súťaž Wiki miluje Zem 2024 je už v polovici. Pridajte sa!

Milí wikipediáni, milé wikipediánky,

na slovenskej Wikipédii sa opäť po roku môžete v termíne od 15. júna do 31. júla zúčastniť celosvetovej fotografickej súťaže s názvom Wiki Loves Earth, teda Wiki miluje Zem. Ide o súťaž vo fotení prírody v akejkoľvek podobe, ale s užším zameraním na chránené územia alebo zaujímavé prírodné útvary. Fotografovať je možné aj rastliny a živočíchy, prípadne zákonom chránené stromy. Fotky sa vkladajú na úložisko médií Commons z osobného konta registrovaného užívateľa pod slobodnou licenciou (sú teda verejne prístupné a použiteľné). Organizátori s cieľom podporiť výjazdy fotografov za vzdialenejšími prírodnými pamiatkami ponúkajú aj cestovné minigranty (v maximálnej výške 25 € na jednu cestu; podmienky udelenia podpory sú zverejnené na úvodnej stránke súťaže). Aj bez výraznejšej reklamy tejto súťaže je k 8. júlu nahraných vyše 140 fotografií, z ktorých by sa už teraz dali vybrať niektoré do finálnej desiatky, ktoré budú organizátori slovenskej súťaže zasielať do medzinárodného kola.

Keďže patrím k organizátorom súťaže „Wiki miluje Zem“ na Slovensku, chcem vyzvať všetkých nadšených fotografov, amatérskych i tých profesionálne fotiacich, aby sa zapojili do súťaže a pod voľnou licenciou zdieľali svoje fotografie urobené v našej prekrásnej prírode. Dôležité je venovať pozornosť stanoveným technickým a formálnym kritériám, ktoré – som o tom presvedčený – nie sú príliš náročné a limitujúce. Dôležité je fotiť vo vyššom rozlíšení (fotografie by mali mať veľkosť aspoň 2 MB), výsledné fotky by mali obsahovať aj geografické súradnice (fotografie z mobilov ich ukladajú automaticky a často sa priamo vkladajú do metadát pri nahraní fotky do úložiska Commons) – a zároveň by mala mať každá fotografia aj priradený aspoň stručný popis, čo je jej obsahom. Detailné požiadavky na fotky, ktoré budú zhodnotené organizátormi a dvomi externými odborníkmi, sú zverejnené na úvodnej stránke súťaže.

Hoci aj ja patrím k nadšeným amatérskym fotografom, ako organizátor súťaže do nej prispejem len nesúťažne. Rád by som počas tohto leta vyrazil s mojou vernou zrkadlovkou značky Nikon do menej známych kútov Slovenska a vytvoril aspoň niekoľko obrázkov, ktoré budú zachytávať pekné scenérie alebo zaujímavé detaily z našej prírody. Priznám sa, že najradšej fotím pohľady na krajinu z vyvýšených miest (napríklad z vrcholov alebo z vyhliadok), pričom sa snažím dbať na vyváženosť kompozície. Skúsenejší fotografi vedia, že najlepším časom na fotenie je buď skoré ráno alebo podvečer, keď nie je slnečné svetlo ešte veľmi ostré, prípadne je dobré fotiť aj v polooblačný deň. Dôležité je pre mňa najmä zachytiť „celistvý objekt“, či už je to široká prírodná scenéria, alebo len dlhší pás lesa, prípadne chránený strom či skalný hríb v celej jeho výške a šírke. Mám zásadu, že do fotografií prírody nepatria ľudia ani výdobytky našej techniky (najmä stále početnejšie autá). Zároveň sa snažím vlastné fotky čo najmenej upravovať v rôznych fotoeditoroch, ale nezazlievam druhým, ak technicky slabšie fotky „vylepšia“ – často sa totiž podarí urobiť technicky menej kvalitný záber so zaujímavým objektom alebo kompozíciou. Dôležité pre mňa ako wikipediána je, aby mala fotografia aj svoju „informačnú hodnotu“, a mohla tak plniť úlohu ilustračnej snímky na niektorom z hesiel na Wikipédii (západy Slnka nad vodnými plochami sú síce malebné, ale „obsahovo“ sú takmer identické). Iste mi dáte za pravdu, že slovenská verzia Wikipédie je ešte stále dosť chudobná na obrázky a v tomto smere máme ešte čo doháňať (či skôr: dopĺňať).

Milé wikipediánky, milí wikipediáni, nezabudnite si teda počas vašich letných výletov či prechádzok zobrať so sebou obľúbený foťák alebo mobil a urobte niekoľko kvalitných fotografií, ktoré by ste mohli zverejniť na úložisku médií Commons pod hlavičkou súťaže „Wiki miluje Zem“. Možno práve niektorá z vašich fotiek zaujme porotcov natoľko, že bude vybraná do desiatky tých najlepších slovenských. Mimochodom – autori troch najkrajších snímok budú odmenení poukážkami na nákup kníh.

Hor sa teda do prírody, wiki-fotografi!

Patrik Kunec

Masív vrchu Tlstá, Veľká Fatra, 2021 (Foto: Patrik Kunec)

Podvečerný pohľad na Kriváň zo zasneženej pláne nad dedinou Dovalovo, 2016 (Foto: Patrik Kunec)