Slovenská Wikipédia prekonala 200 000 článkov, je najväčšou slovenskou encyklopédiou

Wikimedia Slovenská republika oznámila, že 5. februára 2015 prekonala slovenská Wikipédia magickú hranicu 200 000 článkov. Stala sa tak 35. najväčšou Wikipédiou podľa počtu článkov; tesne väčšie sú Wikipédie v baskičtine a v medzinárodnom jazyku Esperanto. Jubilejným článkom sa stal Mars 1.

Logo slovenskej Wikipédie pri príležitosti 200 000. článku
Logo slovenskej Wikipédie pri príležitosti 200 000. článku (autor: Wikimedia Foundation, Amonet; licencia CC BY-SA)

Slovenská Wikipédia (http://sk.wikipedia.org) je v súčastnosti najväčšou všeobecnou encyklopédiou v slovenčine, pričom celý jej obsah je bezplatne dostupný na internete. So svojimi 200 000 článkami prekonala všetky smelé pokusy z minulosti o vytvorenie slovenskojazyčnej encyklopédie ako aj  v niekoľkých zväzkoch vydávanú Encyclopaediu Beliana, ktorá má po dokončení popísať svet v približne 150 000 heslách.

Mnohojazyčný projekt Wikipédie začal 15. januára 2001; odvtedy bolo založených 288 jazykových mutácií. Dokopy sa v nich nachádza vyše 34 miliónov článkov a každý deň pribudne približne 8 000 nových. So skoro pol miliardou jedinečných návštevníkov mesačne sa so svojími sesterskými projektami nachádza v desiatke najnavštevovanejších webových stránok. Slovenská Wikipédia je za deň zobrazená polmiliónakrát a pribudne na nej 25 nových článkov. S výnimkou citácií je celý obsah Wikipédie dostupný pod slobodnou licenciou, čím je jedným z najhmatateľnejších využití licencií Creative Commons.

Na rozdiel od väčšiny iných vzdelávacích stránok vzniká Wikipédia jedinečných spôsobom. Čitateľ totiž môže obsah aj pridávať, upravovať a opravovať. Za prekonanie hranice 200 000 článkov teda vďačíme komunite dobrovoľníkov, ktorí na obsahu pracovali vo svojom voľnom čase. Okrem písania nových článkov vylepšujú kvalitu už existujúcich, kontrolujú porušenia autorských práv, aktualizujú informácie a dopĺňajú ich dôveryhodnými zdrojmi. Wikipédia však ponúka priestor nielen pre encyklopedistov – články sú ilustrované fotografiami z Wikimedia Commons, niektoré databázové údaje pochádzajú z Wikiúdajov, čo sú sesterské projekty, ktoré tiež môžu upravovať samotní čitatelia.

 

(Táto tlačová správa je voľné dielo (public domain). To platí na celom svete. V právnych poriadkoch, kde takéto uvoľnenie nie je možné poskytujú autori komukoľvek právo použiť toto dielo akýmkoľvek spôsobom bez ďalších podmienok, jedine, že by také podmienky vyžadoval zákon.)