Wiki miluje pamiatky 2020

Wikimedia Slovensko vás pozýva nafotiť naše kultúrne pamiatky, vyhrať hodnotné ceny a zároveň podporiť povedomie o slovenskom kultúrnom dedičstve.

Medzinárodná súťaž Wiki miluje pamiatky má u nás už niekoľkoročnú tradíciu, vrátane úspechov v medzinárodnom kole. V predchádzajúcich rokoch Wikimedia Slovensko v spolupráci s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky odmenila už množstvo krásnych a zaujímavých fotografií slovenských pamiatok. Aj tento rok usilujeme o spolupráci s pamiatkovým úradom.

Wiki miluje pamiatky je súčasťou medzinárodnej súťaže Wiki Loves Monuments, ktorá bola dva roky po sebe uznaná Guinessovou knihou rekordov ako celosvetovo najväčšia fotografická súťaž.

Do súťaže prihlásené fotky budú postupne pridané do článkov o pamiatkach naprieč rôznymi jazykovými verziami Wikipédie vrátane slovenskej. Aj takouto formou sa snažíme zlepšiť kvalitu tejto najväčšej slovenskej encyklopédie.

Súťažiaci a všetci milovníci fotografií môžu pridávať svoje súťažné snímky slovenských pamiatok tentoraz nahrávať od 1. októbra 2020 do 31. októbra 2020 na web Wikimedie Commons. Všetky snímky následne zhodnotí odborná porota a súťažiacich očakávajú zaujímavé ceny.

Projekt Wikimedia Commons zverejňuje pod slobodnou licenciou rozličné fotografie a iné druhy vizuálnych materiálov z celého sveta. Tieto diela sú následne využité prevažne k článkom najväčšej internetovej encyklopédie Wikipédia.

Viac aktualít o súťaži Wiki miluje pamiatky nájdete na našej facebookovej stránke alebo na stránke súťaže na slovenskej Wikipédii.