Poď zorganizovať súťaž v písaní článkov na Wikipédii – WikiJar 18!

Vo Wikimedii SK v rámci misie za všeobecne dostupné vzdelávanie pomáhame v rozvoji najväčšej slovenskej encyklopédie – Wikipédie. Avšak potrebujeme na to viacero pomocných rúk – pridaj tie svoje a zorganizuj súťaž v písaní článkov. Začíname 21. marca, organizátora hľadáme do 28.2.2018.

Medzinárodné logo súťaže

WikiJar SVE (Strednej a Východnej Európy) je medzinárodná súťaž v písaní článkov na Wikipédii, ktorej korene siahajú do roku 2014. Ako Wikimedia SK sme ju organizovali na slovenskej Wikipédii v rokoch 2015 a 2016; podrobnosti si pozri na https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:WikiJar_SVE. Radi by sme súťaž spustili aj tento rok, ale potrebujeme pre ňu nového hlavného organizátora a práve preto ťa teraz oslovujeme!

Pýtaš sa, čo by si robil? Ako hlavný organizátor budeš zodpovedný za celkovú organizáciu súťaže. V praxi teda hlavne za vytvorenie a vedenie tímu ďalších dobrovoľníkov, ktorí vykonajú rôzne podúlohy. Do tímu odporúčame roly:

  • porotcovia;
  • technik (v prostredí Wikipédie / MediaWiki);
  • informátor komunity;
  • informátor verejnosti;
  • pokladník;
  • prípadne ďalšie.

Samozrejme, jeden človek môže zastávať viacero rolí a jedna rola môže byť prípadne rozdelená viacerým ľuďom. Záleží na tom aký tím si zostavíš. Pochopiteľne, ako skúsení aktivisti ti budeme stále k dispozícii na konzultácie a tiež pomôžeme prakticky.

Pred začiatkom súťaže sa s tebou, ako predsedníctvo Wikimedie SK, porozprávame o súťaži aby sme mali všetci jasnú a tú istú predstavu tak o súťaži samotnej ako aj o jej priebehu. Dohodneme hlavne ciele, zameranie, rozpočet a časový plán súťaže; tiež si vyjasníme prípadné nejasné časti. Pri plánovaní obzvlášť oceníme ochotu skúsiť nové veci (napríklad súťaž na slovenských Wikicestách alebo rusínskej Wikipédii) a tvoje vlastné nápady!

Súťažou pomôžeš s rozšírením a skvalitnením slovenskej Wikipédie v oblasti, v ktorej má zatiaľ medzery. Vďaka tomu dáš celému Slovensku možnosť lepšie spoznať svojich geografických susedov (blízkych aj trochu vzdialenejších) a rozšíriť si svoje obzory o nové kultúry. Zároveň upozorníš verejnosť, že aj oni samotní môžu Wikipédiu upravovať – pre mnohých to rozhodne bude prekvapenie!

Pri organizovaní sa zlepšíš vo vedení malého tímu a v mnohých schopnostiach, ktoré na to budeš potrebovať, napr. vodcovstvo, motivácia, komunikácia, správa času a financií apod. Organizovanie takejto súťaže je pomerne jednoduchý spôsob ako vstúpiť do Wikimedie SK, kde sa staneš členom prijímajúcej komunity ľudí nadšených zo šírenia vzdelanosti a ktorej smerovanie budeš môcť aj ty sám ovplyvniť. Ako aktivistovi ti vieme zabezpečiť rôzne ďalšie vzdelávanie a školenia, hlavne na zahraničných stretnutiach s ostatnými wikimediánmi; predovšetkým ak o ne sám požiadaš. Ako aktivista ľahšie dostaneš štipendium na Wikimániu (tento rok je v Južnej Afrike). Po ukončení súťaže sa s tebou radi porozprávame aby si si lepšie uvedomil čo všetko si sa naučil. Na požiadanie ti vystavíme dobrovoľnícke potvrdenie.

Zaujala ťa naša ponuka?

Napíš nám najlepšie hneď, najneskôr však do 28.2.2018 na info@wikimedia.sk a stručne uveď prečo chceš WikiJar organizovať práve ty!