Dopíšte biele miesta našej histórie na Wikipédiu

Nomenklatúra, fuška, Zväz československých spisovateľov, časopis Vokno,  budovateľská poézia… To sú len niektoré z tém našich povojnových dejín, ktoré na slovenskej a českej Wikipédii doposiaľ nemajú svoje heslo. Združenie Wikimedia Česká republika a Ústav pro studium totalitních režimů preto vyhlásili súťaž pre verejnosť, ktorej cieľom je kvalitne doplniť prázdne stránky českej a slovenskej minulosti v online encyklopédii Wikipédia.

 

Pravdepodobne občas používate informácie encyklopédie Wikipédia. Vedeli ste ale, že do nej môže prispievať ktokoľvek, teda aj vy? Nenastal čas tiež priložiť ruku k dielu? Ani na Wikipédii totiž nie je všetko. Niektoré články týkajúce sa modernej českej a slovenskej histórie úplne chýbajú, iné sú príliš stručné.

Články môžete dopísať práve teraz počas súťaže “Hvězda svobody”, ktorá oslavuje 30 rokov znovuzískanej slobody v Československu. Stránka súťaže ponúka tipy na chýbajúce a stručné články, ktoré je potrebné doplniť. Nájdete na nej aj podrobné informácie, ako sa do súťaže zapojiť a ako prihlásiť súťažné články. Aj keď sa primárne súťaž koná na českej Wikipédii, zapojiť sa môžu aj slovenskí redaktori na slovenskej Wikipédii a do súťaže prihlásiť svoje slovenské články.

Súťaž Hvězda svobody je určená skúseným redaktorom, ale aj úplným nováčikom, ktorých vydarené články budú zaradené do zvláštnej kategórie. V prípade skúsených redaktorov víťazné články určí porota súťaže (oboduje niekoľko kritérií, akými sú napr.: faktická správnosť, objektívnosť, práca so zdrojmi atď.) a v prípade nováčikov budú z porotou nominovaných článkov vybrané losom.

Súťaž trvá do 17. februára 2020. Autori a autorky najlepších článkov obdržia publikácie od ÚSTRa a nakladateľstva Albatros Media, predplatné časopisu Paměť a dějiny a tiež špeciálne wikipedické odznaky.

 

Kontakt:

Jakub Holzer, manažér Wikimedia ČR, jakub.holzer@wikimedia.cz, +420 728 891 602